Yakın Gelecek
Siteyi Tavsiye EtSiteyi Tavsiye Et
Giriş Sayfası YapGiriş Sayfası Yap
Sık Kullanılanlara EkleSık Kullanılanlara Ekle


 
HoşgeldinizSiemens, 'Üçüncü Kuşak' takılıyor


Cep telefonu üreticisi Siemens Mobile, geçtiğimiz hafta Viyana'da düzenlediği toplantıda, görüntülü haberleşme olarak da adlandırılan Üçüncü Kuşak (UMTS - 3G) şebeke sistemlerine yatırım yapmaya devam edeceğini açıkladı. Firmanın bu kararı oldukça dikkat çekici çünkü şu an itibariyle Üçüncü Kuşak lisans ihalelerini tamamlayan pek çok ülke bu yatırımları yapmakta çekingen davranıyor, pazarda bir türlü ilerleme kaydedilemiyor.

Tüm dünyada bu sistem üzerinde sayıları 100'ü aşan lisans dağıtılmasına rağmen yalnızca 12 şebeke kuruldu. Siemens Mobile Başkanı Rudi Lamprecht, halihazırda kurulu 12 şebekeden 7'sinde imzaları bulunduğunu, önümüzdeki dönemde de diğer lisansların işletilmesi için gerekli şebeke kurulumlarında iddialı olduklarını açıkladı.
Siemens Mobile'ın bu toplantıyı düzenlemek için Viyana'yı seçmesinin nedeni ise ülkede 3G şebeke sisteminin kullanılıyor olması. Viyana'da kurulu iki 3G şebekesinden biri Siemens Mobile tarafından kuruldu. Toplantıda ayrıca hem şu an kullanılan GSM, hem de 3G şebeke sistemiyle uyumlu yeni model cep telefonu U15 tanıtıldı.

'3G, İtalya ve Türkiye'de ilgi görür'
Siemens Mobile'ın 3G şebekelerini NEC firması ile işbirliği içinde kurduğunu söyleyen Lamprecht, bu şebeke üzerindeki kullanıcı sayısının 2005'te 40 milyona ulaşacağını, 2010'da ise Avrupa'da kullanılan tüm cep telefonlarının 3G şebekesini destekleyeceğini belirtti. Toplantının ardından Lamprecht ile Türkiye hakkında da konuştuk. Türkiye'de Siemens Mobile'ın son bir yılda pazar payı olarak hızlı bir ilerleme kaydettiğini hatırlatan Lamprecht, "Türkiye pazarında bir ilerleme kaydettik ama bu yeterli değil. Beklentilerimiz gerçekleşen rakamların üzerinde" dedi. Lamprecht ayrıca, Üçüncü Kuşak görüntülü haberleşme teknolojisinin Avrupa genelinde en çok İtalya ve Türkiye'de ilgi görmesini beklediğini söyledi.

Kullanım alanları oldukça kapsamlı

* Her yerde ve her zaman bilgiye erişim
* Herhangi bir cihazdan şirket ağına erişim
* Ses, e - posta, multimedya ve faks mesajlarına tek bir cihazdan erişim
* Video ve web konferansı, görüntülü haberleşme
* Özel bilgilere erişim (finans, eğlence)
* İsteğe bağlı bölgesel bilgi alımı.


Önceki Haber Sonraki Haber