STYLE SWITCHER

  • blue
  • red
  • goldenrod
  • magenta
  • yellowgreen
  • orange
  • green
  • yellow

BODY SKIN


Purchase
×

GRAFİK TASARIM NEDİR?

Giriş 20 ŞUBAT 2020 489 GRAFİK TASARIMCI grafiktasarım
GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ VE TAVSİYELERİM

Merhaba herkese! Yoğunluğumdan dolayı uzun süre bir makale yazamadım. Bugün, bir grafik tasarımcı olarak sizlere kendi tecrübelerimden bazı şeyler bilgilendireceğim. Yani şunun gibi sorulara cevap veriyorum: “Neden grafik tasarım? Grafik tasarımcılar ne yapar?Hangi programları kullanırlar? Çizim yeteneğim iyi olmalı mı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben uzun süre deneyimli bir grafik tasarımcısı değilim, uzun yıllar çalışmış tüm grafik tasarımcılarına saygım sonsuz fakat, şundan emin olabilirsiniz ki, benim burada paylaşacağım bilgiler, uzun yıllar çalışmış bir grafik tasarımcının size vereceği yanıtlardan pek farklı olmayacak.

O halde haydi başlayalım!

GRAFİK TASARIM NEDİR?

Grafik tasarım; hem dijital (bilgisayar destekli) hem de kağıt üzerinde tasarlanması mümkün olabilen, bir mesaj hedef ketleye ulaştırmak amacıyla broşürler,bannerler,logolar,afişler,websiteler,oyun grafikleri,resimler vs.. gibi şeyleri içeren bir sanat ve eğitim dalıdır.

NEDEN GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ

Eğer dijital ve kağıt üzerinden çizim yapmayı seviyorsanız, logo,broşür,website,kartvizit,afiş,kurumsal kimlik vs.. gibi şeyleri tasarlamaktan zevk alıyorsanız, özgünlük ve yaratıcılık arıyorsanız, serbest çalışan olarak meslek veya geleceğiniz için bir grafik tasarım ofisi kurmak veya bir grafik tasarım ofisinde çalışmak istiyorsanız, oyun grafiklerini izlemekten keyf alıyor ve siz de böyle grafikler tasarlamak istiyorsanız ve bunlar gibi şeyleri sıkılmadan yapmaya kararlıysanız.. Bu bölüm tam size göre!

Elbette yukarıda saydıklarım bir toplu şart değildir fakat yukarıdakilerden bazıları sizi anlatıyorsa evet, bu bölüm size göre diyebiliriz.

RESİM ÇİZİM YETENEĞİM İYİ DEĞİL, GRAFİK TASARIM İŞİNİ YAPABİLİR MİYİM?

Aslında çizim yeteneğine sahip olmak, bir yaratıcılık yetkisine sahip olmaktır. Yaratıcılığınızın olması, gerek eğitim alırken, gerek grafik tasarım işini yaparken de, okuldaki hocalarınızı, çevrenizdeki arkadaşlarınızı ve işinizde ise müşterilerinizi etkileme konusunda sizin için önemli bir silah olacaktır.

Ancak yeteneğiniz iyi değil, ama bu bölümü okumak istiyorsunuz. Bence hiç bir şey imkansız değil! Grafik Tasarım bölümünde temel sanat dersleri bulunmaktadır, azıcık isteğiniz olması durumunda kendinizi geliştirebileceğinizi düşünüyorum. Bu derste çizgiler, şekiller, portreler,insanlar,hayvanlar ve meyveler gibi şeyler çiziliyor. İlk başta yamuk çizdiğiniz bir şişeyi, bu tarz derslerden aldığınız eğitimle artık daha düzgün çizebileceğinizi unutmayın. Yeter ki derse olan ilginizi gösterin, sonuçta piyasadaki en iyi tasarımcılar da sizinle aynı şekilde anne karnında dünyaya geldiğini unutmayın, kimse kimseden farklı değil!

Fakat bu yukarıdaki bahsettiklerim yetenek sınavlarına girecek arkadaşları kapsamıyor. Çünkü YKS sınavlarından sonra üniversitede bir grafik tasarım bölümü hak eden birisi, üniversitede bazı temel sanat dersleri alarak kendisini geliştirebilir.

PEKİ RESİM YETENEĞİNİZ İYİ DEĞİL VE YETENEK SINAVINA GİRECEKSİNİZ?

Buna nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum! Çünkü bu yazımı okuyan ziyaretçilerimin resim çizme yeteneklerini görmeden bilemeyeceğim.

Ancak bunun tek çözümü var: Tabii ki yetenek sınavı öncesi düzenli bir şekilde resim çalışmak! Nasıl mı? işte sizin için hazırladığım yararlı makale: 10 adımda çizim yeteneğinizi geliştirin! okumanızı tavsiye ederim!

ÜNİVERSİTEDE GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜNDE HANGİ VAR?

Bu tabii ki üniversiteden üniversiteye göre değişir, ancak grafik tasarımda bazı önemli dersler ve benzerleri ile mutlaka karşılaşacaksınız. Mesela bilgisayar üzerinde dijital tasarım çalışmalarınız olacak, temel sanat dersleriniz olacak, bunun gibi dersler olacak. Ben Anadolu Üniversitesi’nde okuduğumda (2006) Grafik Tasarım, Ambalaj Tasarım,Temel Sanat, İllüstrasyon ve Web Tasarım gibi bölümle bağlantılı dersler vardı, tabii bunun yanında ortak dersleri sıralamam gerekirse: Hukuk,İşletme,Sayısal Beceriler (Matematik), Türkçede Eleştirisel Okuma ve Yazma, İngilizcede Eleştirisel Okuma ve Yazma, Kalite ve Yönetim,Genel iletişim, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,İş Sağlığı ve Güvenliği.. Fazla uzatmak istemedim ama sanırım hatırladıklarım bu kadar.

GRAFİK TASARIMCILAR HANGİ PROGRAMLARI ÖĞRENİRLER, EN ÖNEMLİLERİ HANGİLERİ?

Az önce yukarıda da bahsetmiştim birkaç tane ama burada da özellikle değinmek isterim, yeni başlamış bir grafik tasarımcının bilmesi gereken en önemli programlar, ikisi de Adobe ürünü olan Illustrator ve Photoshop’tur.

Illustrator: Bu programda sembol, karakter,kartvizit, portre gibi çizimler yaparsınız. Bu programın en büyük özelliği; çizimleriniz piksel mantığı ile çalışmayacak olmasıdır. Yani çizdiğiniz bir çizgi film karakterine istediğiniz kadar yaklaştırma işlemi (zoom) yapın, grafiğin kalitesi bozulmayacaktır,

Photoshop: Bu programı illaki duymuşsunuzdur, yani Illustrator’u herkes bilmez ama Photoshop’un ne olduğunu bilmeyen yoktur herhalde 🙂 ama yine de ne olduğuna değinmek gerekirse, bu programla çok iyi fotoğraf düzenlersiniz, fotomontaj yaparsınız, manipülasyonlar hazırlarsınız. Başka şekilde nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum! 🙂

Peki bu kadar mı?

Hayır, Illustrator ve Photoshop bilmek, grafik tasarımcı oldum demek değildir ama yine de grafik işlerini yapabileceğiniz belli bir aşamaya gelmektir. Bunun dışında iki tane daha program öğrenebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, öğrenmek başka, uzmanlaşmak başka!

InDesign: Gazete, dergi falan bu programda hazırlanır. Grafik tasarım bölümünde mutlaka öğreneceksiniz.

Dreamweaver: Web tasarım programı. Web tasarım dersinde öğreneceksiniz. Photoshop ile web sitenizin grafiklerini tasarlayacağınızı da ayırca belirtmiş olayım.

Bunlar grafik tasarım bölümünde alacağınız genel programlar. Ben daha önceki tecrübelerim, kurslardaki sertifikalarım ve bildiğim başka diğer program tecrübelerimle bu eğitimi aldım, kendimi avantajlı gördüm çünkü birçok arkadaşımız sıfırdan başladı.

Siz eğer sabırsızsanız, bu programları kullanmayı şimdiden öğrenmek istiyorsanız, durmayın! YouTube’da çok kaliteli ders anlatanlar var. Kanallarını bilmiyorum, ben genelde yabancılardan izlerim. YouTube’da örneğin Photoshop dersleri aratacaksınız, “Photoshop tutorial” yazın, yabancı derslerden alırsınız ama Türkçe ders almak istiyorsanız “tutorial” yerine “dersleri” diye aratırsınız.

Bunlar dışında grafik tasarımla alakalı olmasa da Adobe Premiere ve After Effects diğer iki güzel program, kendizi video düzenlemede de geliştirebilirsiniz. Tabii bütün bunlar vakit gerektirir ama yeterli zamanınız varsa durmayın, geleceğiniz için!

Neyse kafanızı daha fazla karıştırmayayım 🙂 Size başarılar diliyorum. Sormak istediğiniz soruları yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Giriş 20 ŞUBAT 2020 569 grafiktasarım YETENEK

0 YORUM

  • YORUM EKLE

EMİR

BÜBER