BİLİŞİM VE EĞİTİM İÇERİKLİ SİTELERBİLİŞİM VE EĞİTİM iLE İLGİLİ HABER SİTELERİ VE DERGİLER

Tablo 1-Haber Siteleri
Başa Dön
ADI WEB SAYFASI
NtvMsNbc: Teknoloji Ana Sayfası
http://www.ntvmsnbc.com/news/tech_front.asp
Teknoloji, Internet, Bilim ve uzay araştırma haberlerine ulaşılabilinen bu sayfada ürün inceleme bölümü de yer alıp dileyen sayfayı İngilizce olarak da inceleyebiliyor. 
Olympos Network Security - Güncel Güvenlik Haberleri
http://www.olympos.org/
Sürekli güncellenen bu sitede bilim ve teknoloji haberlerinin yanı sıra Teknolojik yayınların klasiklerinin olduğu kütüphane bölümü ve Anti virüs, Güvenlik Duvarı gibi başlıklar altında bilgisayar kullanıcılarına yaralı olabilecek yazılar bölümü bulunup üye olma ve forumlara katılma imkanı tanınıyor. 
Bilişim sektörü ve teknoloji haberleri gazetesi: Bilişim Cumhuriyeti
http://www.bilisimcumhuriyeti.com/
Bu sitenin en belirgin özelliği dünyadan ve Türkiye'den en son teknolojik ve bilimsel haberlerini sunup üye olanların e-posta adreslerine de bu haberleri göndermesi. Ayrıca Mahir B. Asut, M. Tınaz Titiz gibi yazarların teknoloji üzerine yazdıkları makalelere de ulaşılabilir.
Teknoloji, Internet ve güvenlik haberleri http://www.netkonomi.com/
En yeni virüsleri ve anti virüs programlarını tanıtıp donanım, yazılım, GSM Internet güvenliği gibi konularda bilgi ve güncel haberleri yayınladığı gibi bunları kendi web sitenize de ekleme imkanını sunuyor. Bunların yanında E-Pazarlama yoluyla yeni ürünleri kullanıcılara ulaştırıyor. 
Erol Kara'nın Haber Sitesi
http://www.eolkara.siteleri.com
Bilişim, Eğitim, Teknoloji haberlerinden tüm Türk gazete ve dergilerinin sitelerine; sınav sitelerinden yeni bilgisayar programları hakkında bilgilerin olduğu sayfalara; köşe yazarlarından Ekonomi haberlerine kadar bir çok konuda bilgi alınabilecek site adresine ulaşabileceğiniz ilginç bir site. Haberler her dakika güncelleniyor. Bunun yanında günlük fal, günün fıkrası, komiği gibi sayfaları da içeriyor. Renkli ve ilginç olduğunu söylemiştim!
Öğretmen Sevgisi
http://www.ogretmen.sevgisi.com/
Site eğitim açısından geniş kapsamlı olmasının yanında her gün güncellenen yurttan ve dünyadan haberlerin yanında yalnız öğretmenleri veya öğrencileri ilgilendiren eğitim haberlerini yayınlarken  piyasalardan hava durumlarına kadar birçok konuya da değiniyor. Ayrıca Velilerin rehberlik öğrencilerin de ödev konusunda yardım alabileceği bir site.
Tech News - CNET.com (eng)
http://www.news.com/
Site İngilizce olup U.K., Avustralya, Asya, Fransa Almanya'dan en son teknoloji ve bilim haberlerini kullanıcılarına ulaştırıyor. Sitede yazılım donanım ağ topolojileri gibi konularda da yazılar yer alıyor.
Türk.internet
http://turk.internet.com/
Sürekli güncellenen bilişim ve teknoloji haberlerini sunup bunları üyelerinin e-posta adreslerine gönderdiği gibi bilişim ve eğitim teknolojisi ile ilgili çeşitli yazarların makalelerini yayınlayıp bu ve benzeri konularda Türk.Internet olarak gerçekleştirdikleri etkinlikler ve verdikleri konferanslar hakkında bilgi veriyor. Bilişim sektörü firmalarını tanıtıp bunlara yeni katılan firmaları da takip ediyor.
TechWeb: The Business Technology Network (eng)
http://www.techweb.com/
İngilizce olan bu sitede en son donanım, yazılım ve diğer teknoloji haberleri ayrıntılı olarak yayınlanıyor. Ama sitenin hedef kitlesini daha çok küçük ve orta büyüklükteki işletmeler oluşturuyor.
Washingtonpost.com. (eng)
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/technology/
Teknoloji haberlerinin e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız bu bağlantı aracılığıyla Washington Post'a bağlana bilirsiniz. E-posta adresinizi girip istediğiniz haber başlıklarını seçtikten sonra her gün haberleri kendi e-posta adresinizden takip edebilirsiniz. Tabi ki gelen e-iletiler de site gibi İngilizce.
Internet World (eng)
http://www.internetworld.com/
Endüstriyel haberler kısmında, arşiv, haber analizleri, seminerler gibi başlıklar altında bilgi sunarken; Global siteler kısmında kıtalardan ticaret haberleri vermiş Bu kısımda Asya'yı temsil eden 3 ülke arasında Türkiye de bulunuyor! Bu site İşletmelere yönelik olmasına rağmen çalışanlara bilişim eğitimi amaçları arasında yer alıyor.
InfoWorld (eng)
http://www.infoworld.com/
Günlük teknoloji haberlerini yayın saatiyle birlikte sunup e-posta adresinize göndermenin yanı sıra Test sayfalarıyla yeni ürünleri test sonuçlarını, kariyer sayfalarıyla ise çalışanlara bilişim eğitimini veriyor. Bazı yazarların makaleleri ise siteye renk katıyor.


Tablo 2-Dergiler
Başa Dön

ADI ADRESİ AÇIKLAMASI
Eğitişim Dergisi (tr)
http://www.egitisim.inonu.edu.tr/
Türkiye'de henüz pek bilinmeyen Eğitişim konusuna ışık tutmak amacıyla İnönü Üniversitesi öğrencileri tarafından yayınlanan derginin sitesi de haberleri, Bilişim ve Eğitiminin Türkiye ve dünyadaki durumu hakkındaki makaleleri, gelişmelerle ilgili yorumlarıyla bu amaca hizmet etmeye çalışıyor. Genç bir Bilim ve Sanat dergisi olan ve ülkemizin ufkunu genişleten bu dergiye ulaşıp incelemenizi öneririm.
CHIP Online (tr)
http://www.chip.com.tr/
Bu sitede, derginin o ay ki sayısının tanıtımı yanında yazılım, donanım, Internet haberleri ve bilgisayar kullanımında kullanılacak pratik bilgiler yayınlanıyor, Piyasaya yeni çıkmış ürünler takip ediliyor Ürünler arasında yapılan testlerin sonuçlarını Top On başlığı altında sunuluyor. Ayrıca ayın sitesi, ayın ürünü, günün ipucu ve forum gibi köşeleri barındırıyor.
Bilim ve Teknik (tr)
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/
Bilişim ve Teknoloji haberleri yanı sıra bilim adına da bir çok habere ulaşmayı sağlayan site de arşivi kullanarak geçmiş saylara da ulaşılabiliniyor TÜBİTAK'ın etkinliklerinin de yer aldığı sitede Bilim ve Teknik Kulübü, Forumlar ve Satranç bağlantıları da bulunuyor.
Bilişim Teknolojileri Gazetesi
http://www.bthaber.com.tr/
Haftada bir yayınlanan gazetede yer alan Bilişim ve Teknolojileri haberlerine bu siteden ulaşabilir, özellikle Türkiye'nin bilişim ve teknoloji alanında attığı adımları takip edebilir, bu ve daha bir çok konuda köşe yazarlarının yorumlarına ulaşabilirsiniz.
Macworld Online Türkiye
http://www.macworld.com.tr/
Teknoloji haberlerini veren site o ayki yayınını tanıtıyor geçmiş aylardaki yayınlara ulaşma imkanı sağlıyor. Internet rehberi, Yazılım kütüphanesi, Ürün inceleme ve en önemlisi sorulan soruları ve bunlara uzmanlar tarafından verilen cevapları yayınladığı bölümleriyle ziyaretçilerine hizmet etmeye çalışıyor.
EMO Dergi (Elektrik Mühendisleri Odası)
http://www.emo.org.tr/
Derginin o ayki sayısının içeriğinin yanı sıra Bilişim ve Eğitimi, Internet, Teknoloji vb. alanlarda yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesi ve yapılması gerekenler gibi konularda aralarında Profesör, Doçent ve Yüksek Mühendislerin bulunduğu önemli yazar kitlesinin makalelerini, yazarlarının kısa özgeçmişiyle birlikte yayınlayan site bence Türkiye'nin beyin gücünü geliştirmeye çalışan son derece bilimsel bir dergi olan EMO'ya yakışıyor.
PC Magazine (eng)
http://www.pcmag.com/
Bilgisayar, yazılım, donanım, bilişim haberleri, yazarların yeni  ürünler ve teknolojik gelişmeler hakkındaki yorumları, en çok satanlar listesi, uzmanlardan günün ipucu, günün probleminin (problemler dergi tarafından en çok sorulanlardan seçiliyor) çözümü bölümlerine yer verilmiş olan site de her gün değişen konularla oluşturulan tartışma sayfaları da yer alıyor.
BYTE Magazine (eng)
http://www.byte.com/
Bilgisayar yazılım donanım haberleri verilip Piyasaya yeni çıkan ürünlerin tanıtımı yapılıyor. 
Linux Journal (eng)
http://www.linuxjournal.com/
Linux kullanıcıları için yayınlanan derginin sitesi de yine Linux kullanıcılarına hitap ediyor. Forumlara katılıp, ürün testleri ve tanıtımlarıyla en son teknoloji haberlerine de ulaşma imkanı sağlıyor.
CNET.com (eng)
http://www.cnet.com/
Bu site aracılığıyla dergiyi tanıyabilir, teknoloji haberlerinin olduğu sayfalara ulaşabilir bunların e-posta adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca günlük anketlere katılabilir, bir önceki günün anket konusunu ve sonucunu görebilir, sitede yada derginin tüm sayıları arasında arama yapabilir, bilişim teknoloji ve Internet hakkında yorumlara ulaşabilir, ürün değerlendirmelerinden yararlanabilir alış-veriş yapabilirsiniz. Site İngilizce. (Bence şu ana kadar gezdiğim en kullanışlı teknoloji dergisi sitesi)
Computerworld (eng)
http://www.computerworld.com/
O ayki sayının içeriğini inceleyebilir. Bilgisayar ve teknoloji haberlerine ulaşabilir, site içinde yada derginin geçmiş sayılarında arama yapabilir. Donanım ve Yazılım Ürünlerinin test sonuçlarını okuyarak bilgi sahibi olabilir Sorularınızı uzman kişilere yöneltebilirsiniz.
Data.com - Your start page for data warehousing, database management & content management (eng)
http://www.data.com/
Hedef kitlesini genel itibarla işletmelerin oluşturduğu dergi bilişim ve teknoloji haberlerinin yanı sıra işletmelerin işine yarayabilecek yazılımları özellikle inceliyor. iş adamlarıyla bağlantı kurulmasına aracılık yapıyor. Sorunlara çözüm önerileri sunuyor.
CMP Media (eng)
http://www.lanmag.com/
Sürekli güncellenen haber sayfaları geniş içerikli ürün tanıtım sayfaları var. Donanım Yazılım adına bilgisayar kullanıcılarına yol gösterici ip uçları ve forumlar da sitenin diğer özellikleri arasında
MacCentral: Apple Macintosh News (eng)
http://maccentral.macworld.com/
Apple şirketine bağlı olan dergide günlük teknoloji haberlerini yayınlanmasının ve  piyasaya çıkan son teknoloji ürünlerini puanlama yaparak incelenmesinin yanı sıra Maccentral okuyucularının en çok tercih ettiği ürünlerin fiyat dahil ayrıntılı bilgileri sunuluyor. Ayrıca "övgüler ve taşlamalar" köşesinde de gerçekçi davranılıyor. Unutmadan bu site de İngilizce.
WinMag (eng)
http://www.winmag.com/
Günlük Teknoloji haberlerini, Teknoloji Merkezi bölümüyle en son yazılım , donanım ve diğer teknoloji ürünlerinin tanıtımını yayınlayan site genel itibarla işletmelere yönelik çalışıyor. Kariyer ve teknoloji ansiklopedisi gibi bağlantıları da içeriyor.
Sys Admin Magazine (eng)
http://www.samag.com/
Unix ve Linux işletim sistemleri hakkında olan bu dergi de bilişim ve teknoloji haberleri, yeni ürünlerin tanıtımı yanında yazarların yorumlarına yer verip arşiv, ve gelecek sayı tanıtımı da yapıyor.
UnixReview.com (eng)
http://www.unixreview.com/
Unix kullanıcılarına hitap eden dergi diğerleri gibi Yeni ürünler hakkında yorumları ve test sonuçlarını yayınladığı gibi sorularınız veya sorunlarınızın çözümü için de rehberlik ediyor. Alışveriş imkanı da sağlıyor.
Computer Bits Online (eng)

http://www.computerbits.com/
Piyasaya çıkan en son ürünleri takip edip değerlendirme yapıyor, En son teknoloji haberlerini okurlarına sunuyor. bilgisayar kullanıcılarının karşılaşabileceği sorunlara karşı çözüm üretip, alış veriş ve forumlara katılma imkanı sağlıyor.
Computeruser.com (eng)
http://www.computeruser.com/
Özellikle küçük işletmelerde bilgisayarın etkili kullanımı arttırabilecek yazılım ve donanım ürünlerini takip ediyor, pratik bilgiler sunuyor. Ciddi forum konularıyla iş adamlarını bilişim konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.
Computer Source Magazine(eng)
http://www.computersourcemag.com/
En son yazılım ve  donanım ürünleri hakkında puanlamalı testler yapıp sonuçlarını yayınlaması alış-veriş imkanı sağlaması, sürekli güncellenen teknoloji haberlerini sunmasının yanında yazarların da güncel teknolojik gelişmeler hakkında yazılarına ulaştırıyor.
Linux Gazette Front Page (eng)
http://www.linuxgazette.com/
Linux kullanıcılarına Linux'u tanıtıp ondan en yüksek verimi almalarında önderlik edebilecek bir dergi olan Linux Gazette Front Page'in sitesi de aynı amaca hizmet ediyor. İp uçları, forumlar, anketler ve köşe yazılarına da yer veriyor.
LinuxWorld (eng)
http://www.linuxworld.com/
Yine Linux kullanıcılarına hitap eden dergi. Benzerleri gibi Linux'tan en yüksek verimi almayı ve Linux kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Eğer yeni bir Linux kullanıcısıysanız haberler, Forumlar, anketler, ürün testleri ve uzmanların teknolojik gelişmeleri değerlendirmeleriyle tam size göre bir site.
JavaWorld.com (eng)
http://www.javaworld.com/
En son Teknoloji haberlerine ulaşıp anket ve forumlara katılabilir veya bunların sonuçlarını okuyabilirsiniz site içinde veya geçmiş sayılarda arama yapabilir, piyasaya yeni çıkan ürünleri takip edebilirsiniz
Linux Magazine: Open Source. Open Standards. (eng)
http://www.linux-mag.com/
Linux kullanıcılarının işine yarayabilecek bir başka sitede Linux magazine'nin sitesi linux'u tanıtmak kullanımını yaygınlaştırmak bu dergide de ana hedef. Bu yüzden kullanıcılara Lunix'le ilgili geniş kapsamlı bilgiler sunup bu işletim sisteminin standartlarını ayrıntılı olarak tanıtıyor Sorulan soruların uzmanlar tarafından cevaplanması avantajını da ziyaretçilerine sunuyor.BİLİŞİM İLE İLGİLİ DERNEK, VAKIF VE BAZI KURUMLAR

Tablo1-Bilişim Dernekleri
Basa Dön
KISA ADI ADI WEB SAYFASI
TBV Türkiye Bilişim Vakfı http://www.tbv.org.tr/
TURKMIA Tıp Bilişim Derneği http://www.turkmia.org/
TBD Türkiye Bilişim Derneği http://www.tbd.org.tr/
MKD Macintosh Kullanıcılar Derneği http://www.elmakurdu.org.tr/
KOBİD Konya Bilgisayarcılar Derneği http://www.kobid.org.tr/
INETD İnternet Teknolojileri Derneği http://www.inetd.org.tr/
LKD Linux Kullanıcılar Derneği http://www.lkd.org.tr/
TISSAD İnternet Servis Sağlayıcıları Derneği http://www.tissad.org/
BMD Bilişim Muhabirleri Derneği http://www.bmd.org.tr/
BİSİAD Bilgisayar Sektörü İş Adamları Derneği http://www.bisiad.org.tr/
GEBD Görme Engelli Bilgisayarcılar Derneği http://www.korler.bilkent.edu.tr/
TÜBİSAD Bilgisayar Satıcıları Derneği http://www.tubisad.org.tr/
TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği http://www.tubider.org.tr/


Tablo2-Bilişimle İlgili Sivil veya Özerk Kuruluşlar

Basa Dön
KISA ADI ADI WEB SAYFASI
TZV Türkiye Zeka Vakfı http://www.tzv.org.tr/
ANTRAK Ankara Telsiz ve Radyo Amatörleri Kulübü http://www.antrak.gen.tr/
TESID Türkiye Elektronik Sanayicileri Derneği http://www.tesid.org.tr/
TKD Türk Kütüphaneciler Derneği http://www.kutuphaneci.org.tr/
TUTED Telekomünikasyon Üreticileri Derneği http://ec.sakarya.edu.tr/
UNAK Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneği http://www.unak.org.tr/
TTGV Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı http://www.ttgv.org.tr/
TÜBİTAK Türkiye Bilim Teknoloji Araştırma Kurumu http://www.tubitak.tr/
EUREKA TÜBİTAK-TİDEB Türkiye Sekreterliği http://www.eureka.org.tr/
TÜBİTAK MAM TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi http://www.bisiad.org.tr/
TÜBİTAK ODTÜ BİLTEN TÜBİTAK Bilgi Teknolojileri ve Eloktronik Araştırma Enstitüsü http://www.mam.gov.tr/
TÜBİTAK MAM BTAE TÜBİTAK Marmara Bilişim Teknolojileri Araştırma Enstitüsü http://www.tubider.org.tr/


Tablo3-Kulüp, Enstitü, vb. Bilişim Organizasyonları
Basa Dön

KISA ADI ADI WEB SAYFASI
EEE-ODTÜ SY ODTÜ IEEE Öğrenci Kolu ve Serbest Yazılım Grubu http://www.serbestyazilim.org.tr/
EBTK Sakarya Üniversitesi Elektro-Bilişim Tasarım Kulübü http://www.sakarya.edu.tr/~ebtk
EC Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Kulübü http://ec.sakarya.edu.tr/
BE İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ)Bilişim Enstitüsü http://www.be.itu.edu.tr/Bu sayfa  Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
öğrencisi Aslı Şengül tarafından hazırlanıp en son: 23.05.2004 tarihinde güncellenmiştir.