Yrd. Doç. Dr. Aslı ÖZKIRIM

 
AnasayfaÖğrenciler içinArıcılar içinArı Sağlığı Lab.GaleriİletişimEnglish
     
 

 

Hoş geldiniz… Eminim benimle iletişime geçmek için bir nedeniniz var:) Bu neden ne olursa olsun, ilgili linki kolaylıkla bularak, istediğiniz bilgiye ulaşabileceğinizden eminim. Çünkü web sayfam, diğer  yarım Aygün Schiesser tarafından hazırlandı. Bu vesile ile kendisine teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum.

Meslek hayatıma mikrobiyolog olma hayaliyle başlayıp, daha sonra bu hayali, yaşamlarına hayran olduğum bal arılarıyla birleştirdim. Yüksek Lisans ve Doktora tezlerimi Bal arılarının Mikrobiyal ve Paraziter hastalıkları üzerine tamamladım.  Arıcılarımızı bu hastalıklar konusunda bilgilendirmek amacıyla Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde arıcılık konferansları verdim, vermekteyim. Yurt-dışındaki organizasyonlarda (Apimondia (Dünya Arıcılar Birliği), COLOSS (Koloni Kayıplarını Önleme Grubu), Apislavya, IBRA(Uluslararası Arı Araştırma Birliği) görev yapmaktayım. Ayrıca, üniversitemiz Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARÜM)’nin müdür yardımcılığı görevini de sürdürmekteyim.

Üniversite eğitim programında Araştırma Görevlisi olarak yıllarca Mikrobiyoloji ve Parazitoloji laboratuvarlarının yürütücülüğünü yaparak öğrencilerimizle birlikte çalıştım. Artık Biyoloji Bölümü’nün bir öğretim üyesi olarak eğitim çalışmalarına katkıda bulunmaya devam ediyorum. Lisans seviyesinde Probiyotikler, yüksek lisans ve doktora seviyesinde ise Bal Arılarının Mikrobiyal ve Paraziter Hastalıkları, Arı Ürünlerinin Mikrobiyal Analizi-Gıda Güvenliği ve Böceklerde Bağışıklık Mekanizmaları derslerini yürütmekteyim.

Mikrobiyoloji ve Arılar dışındaki en büyük ilgi alanım ise çocuklar… Onların aydınlık ve taze beyinleri ve  tertemiz yürekleri her zaman iyi ve güzel şeylerle doldurulmalı diye düşünüyorum.  Bu nedenle yaptığım her işten küçücük bile olsa bir parçanın çocuklara  kalmasını hep isterim. İşte bu parçalardan biri de arıların gerçek hayatını, masallara dönüştürerek çocuklara aktarmak için yazdığım masal kitabım “Arılar Şatosu”. Bu kitap aynı zamanda IBRA tarafından da beğenilerek İngilizce olarak yurt-dışında  basıldı. Şimdi hem Türk hem de dünya çocuklarının elinde olacak…

Şimdilik sizlerle paylaşabileceklerim bu kadar….  Yukarıda verdiğim bilgiler hakkında daha fazla ayrıntı bulmak isterseniz, aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

Yrd. Doç. Dr. Aslı Özkırım

 

 

 

özgeçmişim için buraya tıklayınız.